03-6476551

טיפוח שיער מתולתל מתחיל עם שמפו או לא? זו התלבטות בה נמצאות לא מעט מתולתלות המנסות למצוא את דרך המלך ליצירת תלתלים יפים ומסודרים.
הרצון להימנע מיובש בשיער הגורם למראה מבולגן ופריזי, מוביל לא אחת להתלבטות על מגוון אפשרויות ושיטות בהן טיפוח שיער מתולתל משול לתורה, ולכל שיטה יש עדת מאמינות שחוו את אור התלתל.
לפני שאת רצה ליישם שיטה חדשה כדאי שתסיימי לקרוא.

טיפוח שיער מתולתל מתחיל במניעת אובדן לחות

כל נושא טיפוח שיער מתולתל סובב סביב יצירת תלתלים יפים ומסודרים על ידי שמירת הלחות בשיער והחדרת לחות לאורכי השיער.
שיער טבעי בתולי ותקין זוכה להגנה טבעית מן השומן שנפלט מעור הקרקפת, שומן זה בחלקו נח על השיער ובחלקו נשאר לכוד לאורך השיערה מתחת למעטפת השיער.
השומן הנקרא סבום או ליפיד תורם לגמישות ומשמש כחומר סיכה טבעי, בהיעדרו מתחילות הצרות בדמות נפח, ובמקרים חמורים אפילו שבירה של קצוות השיער.

הסיבות לאובדן הלחות בשיער מתולתל אינן נעוצות רק בסוג השמפו, אלא תוצר של מספר גורמים המשתנים מאחת לשניה.
כיוון שב"שמפו או לא" עסקינן, אמנה כאן את השיטות הרווחות בקרב קומץ מתולתלות בארץ ובעולם ואתן את הפתרון הפרקטי הטוב ביותר לאור הידע ונסיוני הרב.

שיטת נו פו No Poo – טיפוח שיער ללא חפיפה בשמפו

שיטת נו פו No Poo דוגלת בבריאות ושמירה על הסביבה וממליצה לא להשתמש בשמפו כלל, להניח לשומן הטבעי של עור הקרקפת לטפח את השיער ולניקוי השיער ועור הקרקפת משתמשים במים בלבד.
שיטה נו פו No Shampoo רכשה לעצמה אוהדים רבים בעלי אורח חיים טבעוני, המתנגדים לשימוש במרכיבים שאינם טבעיים היכולים לגרום לבעיות בריאותיות, כאשר הם באים במגע עם עור הקרקפת, דוגמת חומרי הניקוי המצויים ברוב סוגי השמפו.
חלק מבעלות שיער מתולתל מצאו נחמה לשיערן בשיטה זו, שבהיעדר חומרי ניקוי השיער מקבל מעור הקרקפת ציפוי שמנוני המותיר אותו מוזן ומרוסן עם תלתלים מוגדרים.

חפיפה עם סודה לשתיה וריכוך עם חומץ תפוחים, בטוחים שזה טיפוח שיער מתולתל ?

בקרב מיישמי שיטת נו פו No Poo יש כאלו הנוהגים לחפוף עם סודה לשתייה מהולה במים, פעולה זו מחטאת את עור הקרקפת והשיער מקיום בקרטריות ומיקרובים אך מותירה את השומן הטבעי על עור הקרקפת והשיער.
לריכוך השיער משתמשים בחומץ תפוחים מהול במים, גם חומר זה יעיל בחיטוי אך לא מסיר את השומן הטבעי.

רגע רגע.. לא להתלהב כל כך מהר.. ועכשיו נא להפעיל את ההגיון,

  1. סודה לשתיה היא אלקאלית ברמת PH 8.5 בקירוב
  2. ידוע שאלקאליות גורמת למעטפת השיער "קוטיקולה" להיפתח ובכך מעמידים את בריאות השיער בספק.
  3. חומץ תפוחים הוא ברמת חומציות גבוהה מאוד 2 PH בקירוב.
  4. ידוע שחומציות תורמת לסגירת מעטפת השיער אך PH 2 זו הגזמה ביחס לנדרש.
  5. שיער במצבו המאוזן צריך להיות באזור ה5.5 PH.
  6. חשיפת השיער לרמות PH קיצוניות גורמת להחלשות המבנה הזמני והקבוע של השיער ופתיחה וסגירה של מעטפת השיער מותירה אותו בסופו של דבר נקבובי – בדיוק הסיבה בגינה השיער איבד לחות מלכתחילה.

לטעמי, לא צריך גאונות בכימיה בשביל להבין שסודה לשתיה וחומץ תפוחים זו לא דרך טבעונית ואין לה קשר לבריאות השיער, אומנם נעשית כאן פעולת חיטוי טובה, ומה שעומד בין נזקי החפיפה ההזויה הזו לבריאות השיער זה עודפי השומן הטבעי, בלעדיו השיער לא היה מחזיק מעמד זמן רב.

להמשך קריאת חלק ב' של המאמר לחצי כאן