03-6476551
צביעת שיער

צביעת שיער חודשית בדרך הנכונה לשמירת בריאות השיער. זו משימה פשוטה שעם מעט הבנה ניתנת ליישום על בסיס קבוע מבלי לחשוש לגרום נזק לשיער.
נשים אשר צובעות את שיערן בבית או במספרה כבר מבצעות את כל הפעולות הנדרשות ליישום התהליך, אך בהיעדר הידע הנדרש להתאמת סוג הצבע למצב השיער נגרם נזק מתמשך לשיער שלא ניתן לתיקון.
כמומחה לתהליכים כימיים בשיער אני שמח לשתף במידע אודות צביעת שיער נכונה, כדי שתוכלי להבין, ליישם וליהנות משיער צבוע ובריא לאורך זמן.

 

מרכיבים פעילים בתהליך צביעת שיער

בצבעי שיער ישנם מרכיבים פעילים המאפשרים לפיגמנטים באמולסיית הצבע לחדור לשיער ולהתמקם במקום הרצוי. ריכוז המרכיבים הפעילים שונה בין צבע שיער קבוע, חצי קבוע ולצבע זמני. כאשר ישנו ריכוז גבוה של מרכיבים פעילים בצבע קבוע וריכוז זה קטן בצבעים חצי קבועים ועד לא קיים בצבעי שיער זמניים.
המרכיב המאפשר את חדירת הצבע לשיער נקרא אמוניה. כשמדובר בצבע ללא אמוניה משתמשים היצרנים בתחליף הנקרא אתנולמין. תפקידם של האמוניה ותחליף האמוניה לאפשר לפיגמנטים לחדור לשכבת השיער האמצעית ולהתמקם במקום הפיגמנטים הטבעיים בשיער.
קרם החמצן שבשימוש צבע השיער, אחראי ליצירת הגוון בעת עירבובו עם קרם הצבע. ככל שנבקש להבהיר את הפגמנט הטבעי שלנו נזדקק לריכוזיות גבוהה של קרם חמצן וזמן עבודה ארוך יותר.

חשיפה חוזרת ונשנית של שיער למרכיבים הפעילים בצבעי שיער קבועים גורמת לפגמים במבנה השיער. המובילים ליובש, איבוד פיגמנט ושבירת השיער. לכן יש לתכנן את צביעת השיער עם צבעי שיער בעלי דרגת חוזק מתאים למצב השיער כדי לא לגרום נזק מתמשך.

שימוש נכון בצבעי שיער

 

צבע קבוע חודר לשכבה הפנימית של השיער ומשנה את צבע הפיגמנט הטבעי.

 

צביעת שיער קבועה מתאימה לשינוי הגוון הטבעי לצבע בהיר יותר. ולכיסוי מלא של שיער לבן ולצביעה חודשית של שורשי שיער טבעי.
אם רוצים לרענן את הגוון בקצוות או להכהות שיער שכבר נצבע, יש להחליש את ריכוז האמוניה או התחליף אתנולמין שבצבע הקבוע. באמצעות שימוש בכמות גדולה יותר של קרם חמצן בריכוז שלא יעלה על 3%.
צבע קבוע חודר לשכבה הפנימית של השיער ומשנה את צבע הפיגמנט הטבעי.
צבע קבוע יהיה אגרסיבי עבור שיער שאינו בתול ולכן מומלץ להשתמש בצביעת שיער חצי קבועה עבור שיער שכבר נצבע.

צבע חצי קבוע מכוון להתמקם בתוך שכבה החיצונית של השיער.

צביעת שיער חצי קבועה מתאימה לשינוי הגוון הטבעי באותה דרגת בהירות או לצביעת השיער לכהה יותר. ולכיסוי שיער לבן בצביעה עם גוונים כהים, ולחידוש גוון דהוי בשיער שכבר נצבע.
צבעים חצי קבועים מכילים ברוב המקרים את מרכיבי הצבעים הקבועים במינונים נמוכים מאוד. ובכך מאבדים את היכולת לחדור לשכבה הפנימית ואת הכוח להבהיר שיער טבעי. הכוח שלהם מאפשר לפיגמנטים להתמקם בתוך השכבה החיצונית שבנויה משכבות בעצמה, מתוך שכבות אלו משתקף הגוון החדש.
כוח ההצמדות של צבע חצי קבוע לשיער אינו חזק, ונוטה לדהייה מהירה יותר מצבע קבוע.

במקרים בהם צובעים שיער בעל מעטפת פגומה, הצבע חודר לשכבה הפנימית והופך לקבוע, מומלץ להשאיר את הצבע לפרק זמן קצר מן המומלץ כדי להימנע מקבלת גוון כהה מהמתוכנן.

צבע זמני מכוון להתמקם מחוץ לשכבה החיצונית בשיער.

hair color

צביעת שיער זמנית מתאימה לשינוי גוון שיער טבעי למספר חפיפות בלבד, צבע זמני ישאר זמני כאשר השיער טבעי ובריא וישטף מן השיער בחפיפות, בשיער פגום צבע זמני יחדור לשכבה הפנימית וישאר לפרק זמן ארוך.

צביעת שיער ביתית

בהיעדר הידע הנדרש לאבחן את מצב השיער רוב הצביעות הביתיות מסתיימות בפשרה. בין אם זה לקבל גוון שונה מן המתוכנן ובין לגרום נזק בלתי הפיך לשיער ולחכות שיגדל.
מומלץ לקבל הדרכה בנושא ולגשת לבצע צביעת שיער נכונה שתשמר את בריאות השיער. ובכך אפשר יהיה לחסוך תוצאות שקשורות בחוסר ידע ותשומת לב, כגון.. מסגרת השיער יוצאת כהה, קצוות יבשים או פגומים, דהיית צבע חזקה מהקצוות, הצבע יצא כהה באופן תמוה,  כתום לא רצוי, גוון ירוק, צבע זמני שנשאר קבוע ועוד..
מידע היכול לסייע באבחון מצב שיער נמצא בדף שיקום שיער

צביעת שיער ואלרגיה

מומלץ ביותר לבצע מבחן רגישות לצבע כאשר מבצעים צביעה בפעם הראשונה. לשים מעט צבע מאחורי האוזן או ליד החלק הפנימי של המרפק. גם כאשר הסיכויים קלושים לקבל אלרגיה, עדיף לבצע בדיקה מקדימה ולא לגלות זאת כגירוי בלתי נסבל על שטח עור נרחב.

רוב אוכלוסיית הצובעות אינן רגישות לצבעי שיער, אך האחוז שכן מגלה רגישות למרכיבי הצבע סובל מגירוי בעור הקרקפת
בעת הצביעה. במקרים קשים ונדירים ידוע על נפיחות גבוהה וקשיי נשימה.
אם מתגלה רגישות לצבע קבוע, יתכן והאמוניה שבצבע אחראית על כך. ניתן להשתמש בצבע ללא אמוניה שמכיל תחליף לאמוניה הפועל בדומה לאמוניה מבלי לייצר גירוי בעור ומבלי להפיץ ריח.
יש מקרים בהם מתגלה רגישות ל PPD שהוא מרכיב פיגמנט בצבע בעל יכולת הצמדות חזקה ביותר לשיער. נשים שלהן רגישות למרכיב זה אינן יכולות להשתמש בצבעי שיער קבועים אשר רובם המכריע משתמשים במרכיב זה.
רגישות לקרם חמצן תופיע כאשר תוסר שכבת השומן הטבעית של הקרקפת טרם הצביעה.

לקביעת תור לצביעת שיער נכונה שלא תגרע מבריאות שיערך התקשרי 03-6476551